Çanta Taşıyan Aileler

school_bag_04Yolda giderken bakıyorum aileler çocuklarının ellerinden tutmuşlar, yürüyorlar. Ellerinden biri çocuklarını tutarken, diğer ellerinde (omuzlarında) çocuklarının çantaları…

Cuma günleri İstiklal Marşımızı söylemek için okulun bahçesine çıkıp sıra oluyoruz, bir bakıyorum aileler koşa koşa çocuklarının çantalarını omuzlarından alıp, montlarını kapatıyorlar. Arada da pardon hocam diyerek…

Cuma günü oyuncak günümüz, çocuklar oyuncaklarını unutup okula geldikten yarım saat sonra aile geliyor koşa koşa (Hatta işten izin almış) “oyuncağını unutmuşta, üzülmesin” açıklaması ile evden oyuncağı gelmiş.

Performans ödevlerinde çocuklarından çok yorulan aileler var, onlardan fazla koşturan, fikir üreten ve çalışan.

üç nokta ve örnekler çoğalır gider.

Çocuklarımıza sorumluluklar vermiyoruz, en küçük sorumluluklarında “unutur, yapamaz, döker, kırar, üzülür” diye kendimizde ve çevremize açıklama getiriyor ve kılıfına uydurmaya çalışıyoruz.

Çocuklara daha küçük yaşta vermemiz gereken değerlerden en önemlisi aslında sorumluluk. Bunun için biz okulda değerler eğitimi kapsamında “Sorumluluk” bilincini vermeye çalışıyoruz. Sınıfta çocuklara elektriklerin kapanmasından tutunda, sofra toplamak, kendi yiyeceğine kendi karar vermek, dağıttığını toplamak gibi bir çok sorumluluk veriyoruz.

Fakat eve dönüp baktığımızda ayakkabısı giydirilen çocuklar, çantası taşınan çocuklar, oyuncağını bile kendi unutup, üzülmesin diye arkadan yetiştirilen çocuklar görüyoruz.

Bunun altında yatan bir çok neden var, fakat hiç bir neden çocuklarımıza vereceğimiz sorumlulukların önüne geçmemeli. Çocuğunuz sorumluluğunu kabullenip, bunu sahiplenmeli. Eğer bunu yapmıyorsa, unutuyorsa, önemsemiyorsa sonucuna da katlanmalı. Aileler bu sonuç acımasız gelsede, çocuklarımız yaşadığı şeyin sonucu görmeli ve yaşamalı

Ne yapabiliriz derseniz yapacağınız şey çocuğunuza daha çok güvenmek, zaman tanıyıp yapması için fırsat tanımak ve sabır göstermek.

Aksi halde “niye bu çocuk böyle” diyerek kendimize ve çocuğumuza şaşacak, “Dönülmez akşamın ufkundayız, vakit çok geç” şarkısını dinlemekten başka elimizden bir şey gelmeyecek:))

Çocuğunuza yapacağınız en iyi şey onu biraz kendi hallerine bırakmak…

Bugün okuduğum iki güzel yazı var sorumlulukla ilgili. Bu yazılardan öğreneceğimiz çok güzel şeyler var.

Keyifle okumanız dileğiyle:)

http://www.ogrenmeyoldasi.com/aile-icin-zor-fakat-cocuk-icin-yararli-bir-karar/

http://www.egitimpedia.com/sevgili-veli-cocugunuz-evde-unuttuklarini-okula-siz-getirmeyin/ 

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.