Uçurtma

Mevsimlerden en güzel mevsim, ilkbahar… Çok severim çok. Hele camımın önündeki limonlar, mandalinalar, zeytinler meyveye durdular ya, pek mutluyum. Her sabah okula giderken onlara günaydınla başlıyorum güne:))

Mevsim baharsa, tabi ki rüzgar da esiyorsa, bir uçurtma etkinlik planı keyifli olur, öğretici olur, yaratıcı olur diye düşündüm. Yaptım planı, aman aman ne mutlu çocuklardı o gün Limon ağacı sınıfı:))

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızın sonrasında (25 nisanda) Erdem Çocuk’tan çıkan “Kayıp Renkler” kitabını okuduk. Kitap, çalışmak zorunda kalan çocukların hikayesini anlatıyor ve sonunda uçurtmanın tüm renkleri ile bitiriyor. Kitap ve çocuklar hakkında biraz sohbet ettikten sonra, uçurtmanın renklerinden yola çıkarak “Uçurtma uçurmak için ne gerekir, nasıl uçar” gibi bol açık uçlu sorularla biraz beyin fırtınası yaptık. Ardından uçurtma yapmak ister misiniz sorusuna gelen cevap tabi ki evetti.

Bizimkiler artık büyüdüler, kendi kararlarını kendileri vermeliler/veriyorlar, kendi düşüncelerini açıklıkla ifade etmeliler/ediyorlar, ne isteyeceklerini bilmeliler/biliyorlar. Durum böyle olunca o zaman “uçurtma yapmak için malzemelerinize karar verin” dedik, onlarda uçurtma malzeme listesi çıkardılar.

Söyledikleri malzemeleri bire bir hazırlayarak önlerine koyduk (Bir tek kağıt yerine jelatin koymuş olabiliriz:)) Sınıfı 4 lü gruplara ayırdık ve gruplarımıza isim koyduk. Hadi bakalım uçurtmanızı yapabilirsiniz, ortak düşünün, paylaşarak yapın gibi yönergelerle uçurtmalarını yapmalarını istedik. Çok küçük yardım isteklerine cevap verdiysek de, fikir olarak hiç müdahale etmedik.

Evet bittiyse uçuralım deyip bahçeye çıktık ve gruplar kendi uçurtmalarını kendileri sırayla uçurdular. Ne kadar eğlendiler anlatamam.

En sonunda çocukları topladık ve değerlendirme yaptık. Uçurtmanız uçtu mu, uçtuysa nasıl uçtu, uçmadıysa niye uçmadı gibi sorular sorarak cevaplarını ve çözüm önerilerini aldık. Dengeyi anlattık.

En sonunda da, torbadan çektiği sayı kartı kadar uçurtmanın kuyruğuna kurdele yapıştırıp hem sanat etkinliği yaptılar, hem de matematik:) Pastel boya ile de uçurtmalarının çevresini tamamladılar.

Aile katılımında da bu hafta sonu uçurtma uçurmaya gidecektik:( fakat olamadı. Önümüzdeki günlerde mutlaka gideceğiz:))

İşte böyle. Keyifli bir günün daha sonuna gelindi.

Neymiş: Tek yapmamız gereken onlara fırsat vermekmiş. onlar ne yapacaklarını çok iyi biliyorlarmış…:))

Planı için linke tıklamanız yeterli.

https://drive.google.com/file/d/0B0KkeX5q4c2MRVhjN1VmdmF2V2M/view?usp=sharing

ucurtma2 13102795_586102284881734_2038966293107572467_n ucurtma3  ucurtma6  ucurtma5  ucurtma7ucurtma1 

Bu yazı Uygulamalarım kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.