Dünya Okulu…

fft99_mf4941582Okuma listemde baş sıradaydı. Okul zamanı arada açıp okuyordum fakat ara verdiğim için unutup tekrar başa dönüyordum. Neyse ki tatilde hemen elime aldım. Bir süredir internette ve telefonda biraz fazla zaman geçirdiğimden bu aralar kendimi onlardan uzaklaştırmaya çalışıyorum. Böyle bir çaba halindeyken en güzel yollardan biri kitap okumak.

Salman Khan hayran olunmayacak biri değil, gerçek bir başarı hikayesi. “Herkese, her yerde, dünya standartlarında ücretsiz eğitim” amacıyla şimdilerde bir çok öğrenciye ulaşıyor ve bir çok öğretmenin işini kolaylaştırıyor. Üstün başarılarla dolu bir öğrencilik hikayesi, Harvard ve MIT’den dereceleri var. Khan Academy’nin kurucusu ve ilk öğretmeni.
Bu kitap www.khanacademy.org un kabul edilmesi ve büyümesinin; daha çok da bu büyümenin bize yaşadığımız dünyayla ilgili olarak ne anlattığının hikayesi(Kitabın giriş bölümünden, s. 15).
Hikaye Salman Khan’nın kuzeninin Matematik seviye belirleme sınavından düşük not alması ile başlıyor. Salman Khan kuzenine bu derste yardım etmek istiyor fakat farklı şehirlerdeler. Nasıl yapabiliriz diye düşünürlerken tablet ve telefon yardımıyla kuzenine matematikte takıldığı konuyu anlatıyor. Bu başlarda biraz sancılı bir süreç olsada zamanla bir şeyleri daha iyi oturtuyor ve kuzeni bu sınavdan geçiyor. Sonrasında kuzeninin kardeşlerine ve onun arkadaşlarına ders anlatmaya başlıyor. Bu gittikçe büyüyen bir yapının ilk adımları oluyor.
Böyle başlıyor hikaye… Kitabı okursanız hikayenin detaylarını keyifle öğrenebilirsiniz.
Kitap eğitimin tarihi, öğrenme, modeller, engeller, kısıtlamalar, eğitimde zaman kullanımı, eğitimde bireysellik, okulların öğrenci yetişrime yaklaşımları, testler, yaratıcılık… gibi alanlarda detaylı bir anlatımı gerçekleştiriyor ve örneklendirmeler yaparak anlatılanları daha iyi anlamamızı sağlıyor. Ayrıca Salman Khan, Khan Academy’yi nasıl kurduğunu, nasıl geliştirdiğini, geliştirken neler yaptığını da anlatıyor.
Khan Academy içinde eğitim videoları olan ve istediğimiz zaman istediğimiz yerde izleyebileceğimiz bir sistem ve videoların hepsi ücretsiz. Matematikten tutun da sanata kadar bir çok eğitim videosu var sitede. Öğretmenler ve öğrenciler için koskoca bir alt yapısı var ve videoları izledikten sonra değerlendirme sistemi de mevcut. Ayrıca sitenin Türkçe hali de var www.khanacademy.org.tr ve çalışmaları uzman bir ekip tarafından yapılıyor. Yararlanılması gereken çok faydalı bir kaynak.
Kitabı okuyunca bozuk eğitim sistemimizin sadece ülkemize ait olmadığını, başka büyük ülkelerde bile verilen eğitimin yaratıcılığı nasıl öldürdüğünü, sınavlara dayalı bir eğitim sistemi gerçekleştirildiğini, çocukların öğrenmekten çok birilerinin önüne geçmek için yarış atı gibi koşturulduğunu ve buna benzer sorunları yaşadıklarını görüyoruz.
Kitapta okul öncesi ile ilgili kısım yok, eğitimin anaokulundan itibaren eğlenceli bir şekilde verilmesi gerektiğinden bahsetsede özel olarak okul öncesi ile ilgili bir alana değinmiyor.
Bir öğretmenin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. İçinden alınacak çok dersler var. İlham veriyor ve motive ediyor. Ayrıca velilerede çocuklarının eğitim sisteminde yardımcı olabilecek ipuçları ve bilgiler veriyor. Ben çok sevdim kitabı. Dönüp dönüp okunabilecek ve içinden bir şeyler alınabilecek bir kitap.
Teşekkür ederim Salman Khan…
Detaylı Bilgi için…
Bu yazı Okuduğum Kitaplar kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.